İstanbul Üniversitesi “Türkiye Yeniden: Mezun Buluşması” Etkinliğine Katıldı

İstanbul Üniversitesi, 25 Kasım 2017 tarihinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Cumhurbaşkanlığının himayelerinde gerçekleştirilen “Türkiye Yeniden: Mezun Buluşması” etkinliğinde stand açtı. Etkinliğe İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da katıldı.Dünyanın dört yanından Türkiye Mezunu; bakan, milletvekili, bürokrat, akademisyen, hukukçu, mühendis, gazeteci ve iş adamının katıldığı etkinlik kapsamında İstanbul Üniversitesi standı yoğun ilgi gördü. İstanbul Üniversitesi standını ziyaret eden yabancı uyruklu öğrencilere İstanbul Üniversitesi tarihçesi broşürü, tanıtım CD’si, rozet ve kalem hediye edildi. Ayrıca İÜ Teknokent tarafından patentler hakkında bilgi veren bir kitapçık da dağıtıldı.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi standını ziyaret eden yabancı uyruklu öğrencilere sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi. İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ayrıca etkinliğe katılan diğer üniversitelerin standlarını da ziyaret etti.


“Mezun Öğrenciler Buluştu”

“Türkiye Yeniden: Mezun Buluşması”yla Türkiye’de çeşitli üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim alarak ülkelerinde dönen mezunlar bir araya geldi.

Etkinliğe, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, büyükelçiler, kurum başkanları, milletvekilleri, STK temsilcileri ve binlerce Türkiye Mezunu katıldı. Programda ayrıca Türk müteahhitlerine ülkesinin kapısını açarak yurt dışında ilk kez iş yapmalarına imkân sağlayan ve Türk müteahhitlik sektörünün dünyada ikinci olmasında imzası olan Türkiye Mezunu Libya Eski Başbakanı Muhammed El Manguş’un belgeseli izletildi. Başbakan Binali Yıldırım ise, salona teşriflerinde en yaşlı Türkiye Mezunu olan 89 yaşındaki Lübnanlı Ali Çelebi'yi selamlayarak, bir süre sohbet etti.

“Kardeşlerimizin Türkiye Sevgisi Kaybolmamış”

Programda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, buluşmayla yolu Türkiye’den geçmiş bu büyük ailenin bütün bireyleriyle yeniden iletişim kurmak, hasbihal etmek ve hayat hikâyelerini dinlemek istediklerini dile getirdi 1960’lı yıllarda ve geçtiğimiz yıllarda mezun olanların Türkiye sevgisini hiç kaybetmediğini belirten Başbakan Yıldırım, “Kardeşlerimizin hiçbirinde Türkiye sevgisi geçen sürede azalmamış, artarak devam etmiş. Maşallah Türkçeleri de ilk günkü gibi güzel ve taze. Türkiye mezunları gözde meslek sahipleri olmuş, bazıları hatta ülkelerinde Türkiye’nin dış temsilciliklerinde görev almışlar. İşte aramızda Somali Bayındırlık ve İskan Bakanı, Bosna Hersek Neretva Kantonu Eğitim ve Kültür Bakanı, Çeçenistan Başbakan Yardımcısı, Filistin Telekomünikasyon Bilgi Teknolojileri ve Ulaştırma Bakanı var. Akademisyenlerden hukukçulara, bürokratlardan doktorlara, mühendislerden gazetecilere kadar birçok değişik meslek grubundan arkadaşlarımız bugün bizimle beraber. Hepimizin ortak paydası, ülkelerimizin ve bizlerin ebedi kardeşliği” dile getirdi.

“160 Ülkeye Yayılmış 150 Bin Civarında Türkiye Mezunu Var”

Başbakan Yıldırım, bugünkü etkinlikte 110 ülkeden katılımcı olduğuna işaret ederek, konukların bıraktıkları ile şimdiki Türkiye arasında ne fark olduğunu görmelerini istediklerini aktardı. 1960’lı yıllarda 8 üniversitesi olan Türkiye’de bugün 185 üniversite bulunduğuna dikkati çeken Yıldırım, “Türkiye’nin 160 ülkeye yayılmış 150 bin civarında Türkiye mezunu var. Bu insan kaynağı hazinesi, Türkiye’nin kardeş coğrafyalarla nasıl bir bütün olduğunu, dostluk köprüleri kurmadaki tarihi başarısının güzel bir örneğidir" ifadelerini kullandı.

Türkiye’de son yıllarda yükseköğretimde hatırı sayılı gelişmeler yaşandığını dile getiren Başbakan Yıldırım, şu bilgileri paylaştı: “Gerek üniversite sayımızın artması gerekse üniversitelerimizdeki alt yapının, insan kaynak kapasitesinin gelişmiş olması, Türkiye’nin bu alanda gelecek yıllarda daha büyük imkânları yurt dışından gelen öğrencilere ve kendi öğrencilerimize sağlaması için her türlü imkânı ortaya koyuyor. Yükseköğrenim alt yapısında kaydedilen nitelik ve nicelik olarak ilerlemeler sayesinde bugün ülkemiz bütün ülkelerce tanınan bir eğitim durağı haline geldi. Türkiye'nin yükseköğrenimine, Türkiye'deki eğitime olan ilgi ne kadar günden güne gelişmektedir.”

Türkiye Dünyada En Fazla Mülteciye Ev Sahipliği Yapıyor

Programda ayrıca iki mezun söz aldı. Bosna Hersek Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Adis Alagiç çalışmalarını anlatan bir sunum gerçekleştirirken, BMMYK Bangladeş Cox’s Bazar Yöneticisi Shubhash Wostey ise Türkiye'nin 3 milyonu geçen mülteci sayısıyla dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu belirtti ve bu yıl 53 Arakanlı gence Türkiye bursları kapsamında burs verildiğini bildirdi.

Programın sonunda ise en yaşlı üye 89 yaşındaki Lübnanlı Ali Çelebi’ye ve Muhammed El Manguş’un oğluna, Başbakan Yıldırım tarafında hediye takdim edildi.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü