“Anayasa Değişiklikleri Vatandaş İçin Ne İfade Ediyor” Konulu Panel Düzenlendi

“Anayasa Değişiklikleri Vatandaş İçin Ne İfade Ediyor” konulu panel, Üniversite Öğretim Elemanları Dayanışma Derneği (ÜNDER) ve İstanbul Üniversitesi işbirliğinde, 6 Şubat 2017 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda gerçekleştirildi.

Panelin açılış konuşmasını ÜNDER Başkanı Doç. Dr. Muhammet Kurulay yaptı. Konuşmasında panele ilişkin bilgi veren Doç. Dr. Muhammet Kurulay, “Bu toplantıların amacı üniversitelerin kamuoyunda daha etkin rol almasıdır. Bugünkü toplantıda anayasa değişikliklerinin vatandaşa yansımasını tartışacağız. Bu toplantıda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Üniversiteler Kendi Kapıları İçinde Kapalı Kurumlar Olamaz”

Panelde konuşan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Üniversiteler kendi kapıları içinde kapalı kurumlar olamaz. Üniversiteler ülkeyi ve milletimizi ilgilendiren konulara rehberlik yapacak bilgilerin öğretildiği mekânlardır. Bu bilgilerin üretilme amacı ise topluma ulaşmasıdır. Bu sebeple toplumun ihtiyacı olan her alanda üniversitemizin kaynaklarını geliştirmek ve zamanında topluma ulaştırmak arzusu, bilinci ve kararlılığı içerisindeyiz” dedi.

Anayasa değişikliklerinin ülkemiz için önemine dikkat çeken İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Ülkemizde anayasa değişikliklerinin fikri hazırlığı uzun zamandır yapılıyordu. İddiası büyük olan bir ülkeyiz. Dünya meselelerine katkı sunan bir ülkenin vatandaşlarıyız. Bu heyecanımızı pratik yollardan yapabilecek bir hukuki düzene ihtiyacımız var. Buradaki değişikliklerin halkın beklentilerine hız ve pratiklik kazandıracağı açıktır. Bu toplantı, anayasa değişikliklerinin ilgilendiği halk için bir ihtiyaçtı. Bu değişikliklerin en öz hali ile milletimize anlatılması bir hedeftir. Bu toplantının her bakımdan faydalı olacağına yürekten inanıyoruz. Bu çerçevede bize değerli fikirlerini, deneyimlerini sunacak olan panelistlerimize şahsım ve kurumum adına çok teşekkür ediyorum. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Muhammet Kurulay’ın yaptığı panele İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Refik Korkusuz,  Milletvekili Anayasa Komisyonu Üyesi Avukat Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Avukat Prof. Dr. Ersan Şen konuşmacı olarak katıldılar.

Başkanlık Sistemine Yabancı Değiliz

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Refik Korkusuz, aslında başkanlık sisteminin yabancı bir sistem olmadığını söyleyerek, “Başkanlık sistemi ile birlikte değişik kurumlarda olan yetkiler daha güçlü bir iktidar amacıyla Cumhurbaşkanlığı’na veriliyor. Dünyada şu an Birleşmiş Milletlerin beş tane güvenlik konseyinde daimi üyesi var. Bunların dördü başkanlık rejiminde. Avrupa ülkelerinin birçoğunda da parlamenter rejim var. Bu tamamen tercih meselesi” dedi.

Ülkemizde ilk kez dış iradelerinin etkisi olmadan anayasa değişikliğine gidileceğini vurgulayan Prof. Dr. Korkusuz, rejim krizi çıkmadan bir değişikliğe gidildiğini de sözlerine ekledi. Prof. Dr. Korkusuz aydınlık dolu günler dilekleri ile konuşmasını noktaladı.

Vatandaş Sistemin Somut Getirilerine Bakıyor

Avukat Prof. Dr. Ersan Şen ise panelde yaptığı konuşmada vatandaşın öncelikli olarak meselenin iktisadi tarafı ile ilgilendiğini vurgulayarak, “Vatandaş bu sistemin kendilerine somut olarak ne getireceğini düşünüyor. Bu değişiklikler laik ile laik olmayanın çatışmasına dönüştürülmemeli. Bu yanılgı içinde olmak da yanlıştır. Konuyu amacından saptıracak kötü niyetli insanlar var. Bu noktada siyasi partilere büyük yükümlülük düşüyor” şeklinde konuştu.

Yeni düzenlemeyle getirilen Cumhurbaşkanlığı sistemini, yürütmede yaşanan çift başlılığı kaldırması noktasında doğru bulduğunu söyleyen Avukat Şen, şunları dile getirdi: “Parlamenter sistemde, Başbakan ve Bakanlar Kurulu Meclisten çıkar. Eğer Başbakanı ve Bakanlar Kurulunu kaldırırsanız, ister istemez o sisteminizi bilinen parlamenter sistem olarak adlandırmak mümkün olmaz. Çift başlılığı kaldırmak açısından bu yapılan doğrudur. Yüzde 51, 52, 60, 70 ya da 80’in seçtiği Cumhurbaşkanı’nın yürütmenin başı, idarenin başı olması noktasında bir sıkıntı yok, öyle olmalı zaten. ‘Çift başlılığı kaldırmak’ demek, o demektir ama yüzde yüzü temsil eden parlamentonun da kuvvetler ayrılığında bağımsız bir şekilde hareket edebilme kabiliyetine getirilmesi lazım. Yani parlamentonun güçlendirilmesi lazım.”

Milletin İradesi Milletin İdaresine Dönüşüyor

Milletvekili Anayasa Komisyonu Üyesi Avukat Muhammet Emin Akbaşoğlu panelde yaptığı konuşmada, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olarak bu panelde bulunmaktan onur duyduğunu dile getirerek, “Başkanlık sistemi 60 yıldır konuşulan bir mesele. Uluslararası bir darbe ve işgal girişimi olan 15 Temmuz önemli bir dönüm noktasıdır. Türkiye’de bazı konuların bir an evvel düzenlenmesi gereğini ortaya koymuştur. Daha önce 60 yıldır gündemde tutulan ve 2011 yılından beri üzerinde çalışılan meseleler tekrar gündeme geldi.  Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin uzlaşarak bir teklif hazırlaması ile bu teklif Anayasa Komisyonu’na geldi. Bu şekilde söz, yetki ve kararın meclise intikali ile yeni bir süreç başladı” dedi.

Akbaşoğlu, 1982 Anayasası’nın bugüne kadar 18 değişikliğe uğradığını söyleyerek, bu teklifle hem anayasada hem de Meclisin duvarında yazan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ifadesinin gerçek anlamda hayata geçeceğini aktardı.

Mevcut sistemde halkoyuyla seçilen ancak siyasi sorumsuzluğu olan Cumhurbaşkanlığı makamı olduğunu belirten Akbaşoğlu, “Yeni sistemde Cumhurbaşkanı’na yetkiyi verdiğimiz gibi her türlü yargılama yetkisini de getiriyoruz. Denetim artıyor ve Cumhurbaşkanı her yönden Meclise karşı sorumlu hale geliyor. Yürütmenin yetkileri, yine yürütmede kalıyor. Cumhurbaşkanı sadece yürütme yetkisine ilişkin olarak kararname çıkarabiliyor, temel hak ve hürriyetleri ilgilendiren bir kararname çıkarma yetkisi yok” ifadelerini kullandı.

Panelde konuşmaların sona ermesinin ardından katılımcıların soruları konuşmacılar tarafından cevaplandırıldı.

Panelin sona ermesinin ardından konuşmacılara teşekkür belgeleri İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat ve İÜ Rektör Danışmanı ve İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Prof. Dr. Ergün Yolcu tarafından takdim edildi.

ÜNDER Başkanı Doç. Dr. Muhammet Kurulay ise İstanbul Üniversitesi’nin panele olan katkılarından dolayı İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’a teşekkür belgesi takdim etti.

Panel hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

DSC_4122 DSC_4124 DSC_4130 DSC_4132 DSC_4135 DSC_4141 DSC_4143 DSC_4145 DSC_4154 DSC_4160 DSC_4167 DSC_4173 DSC_4174 DSC_4176 DSC_4178 DSC_4180 DSC_4181 DSC_4184 DSC_4185 DSC_4186 DSC_4187 DSC_4188 DSC_4193 DSC_4194 DSC_4195 DSC_4218 DSC_4221 DSC_4225 DSC_4231 DSC_4237 DSC_4241

Haber: Damla KALENDER

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü