İstanbul Üniversitesi
http://unibasin.istanbul.edu.tr/?p=7561
Export date: Sat Sep 23 13:04:03 2017 / +0000 GMT

İstanbul Üniversitesi Ve Basketbolu Geliştirenler Derneği Güçlerini Birleştirdi


“İstanbul Üniversitesi, Kadın Basketbol Şubesi'ni geliştirmek ve ligde daha üst sıralara çıkarmak için Basketbolu Geliştirenler Derneği ile güçlerini birleştirdi.” 


İstanbul Üniversitesi ve Basketbolu Geliştirenler Derneği arasında İÜ Kadın Basketbol Takımını güçlendirmek için hazırlanan işbirliği sözleşmesi, İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ve Basketbolu Geliştirenler Derneği (BGD) Başkanı Mehmet Işık Eyigüngör tarafından, 27 Haziran 2012 tarihinde İÜ Rektörlüğü Doktora Salonu'nda imzalandı.

Toplantının açılış konuşmalarını BGD Başkanı Mehmet Işık Eyigüngör, İÜ Spor Birliği Kulübü (İÜSBK) Başkanı Prof. Dr. Şafak Sahir Karamehmetoğlu ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet yaptılar.

BGD Başkanı Mehmet Işık Eyigüngör, konuşmasında BGD'nin kurulma aşamalarını ve amacını aktararak İstanbul Üniversitesi ile işbirliğine gidilen süreci, neden böyle bir birlikteliğe ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

İÜSBK'nın tarihçesi hakkında bilgi veren İÜSBK Başkanı Prof. Dr. Şafak Sahir Karamehmetoğlu, birlikteliğin oluşturacağı sinerji ve gelecek projeler hakkında bilgi verdi.

İÜ Kadın Basketbol Takımı'nın başarılarını ifade ederek sözlerine başlayan İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, BGD ile başlanan işbirliğinin hem İstanbul Üniversitesi için hem de Türk basketbolu özellikle de kadın basketbolu için çok önemli olduğunu söyledi. Mevzuat gereği İÜ Kadın Basketbol Takımı'na sağlanamayan desteğin bu işbirliği ile büyük ölçüde sağlanacağını ifade eden Rektör Prof. Dr. Söylet, İstanbul Üniversitesi'nin ligde daha üst sıralara çıkacağını belirtti.

“Öncelikli olarak hedefimiz Eylül ayında gerçekleştirilecek olan playofflardan başarıyla çıkmak. Daha sonra ligte üst sıralar. Işık bey ilk 5 ya da 8 diyor ama ben onun gözlerinde daha üst sıralar olabileceğini görüyorum. Çok iddialı konuşmayı sevmediği için böyle bir öngörüde bulunuyor. İstanbul Üniversitesi geçmişte 10 yıl İstanbul, 1 yıl Türkiye şampiyonu olduğu gibi tekrar o parlak günlerine dönecek ve bizlere şampiyonluklar yaşatacak.

2011-2012 akademik açılış yılı sloganımızda spor üzerineydi hatırlayacağınız gibi; “İyi Eğitim, Centilmen Mücadele”. Burada kamuoyunun dikkatini spora, sporun önemini ve başarıyı tetikleyen bir güç olduğuna işaret ettik. Üniversite olarak bu sorumluluğumuzun bilincinde akademik ve bilimsel çalışmalara verdiğimiz desteği spora veriyoruz.

İÜSBK 1953 yılında kuruldu. Güçlü altyapısı ile birçok sporcunun yetişmesini sağladı. Halende 30'u aşkın branşta bu etkinliğini sürdürmektedir. Amatör spor kulüpleriyle de sıkı ilişki halinde olan İÜSBK profesyonel ve amatör kulüpler arasında bir köprü vazifesi de görmektedir. Bu başarıların temellerini atan Tevfik Sağlam, Kaya Çilingiroğlu ve Turgay Atasoy hocama teşekkür ediyorum.

Basketbolu seven, ona emek vermiş, onun gelişmesini sağlayan bir grupla çalışacağımız için çok mutluyum. Bu işbirliğini sağlayan başta Şafak hocama, Bülent hocama emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.”

Açılış konuşmalarının ardından BGD Başkanı Mehmet Işık Eyigüngör'ün İstanbul'un Fethi anısına özel olarak yapılan kalemi, İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet'e takdim etti. Bu kalemle imzalar atıldı.

Sözleşme kapsamında İÜ Kadın Basketbol A Takımı, 2012-2013 ile 2013-2014 sezonları süresince Basketbolu Geliştirenler Derneği tarafından desteklenecek.

Türk Kadın basketboluna yeni yetenekler kazandırmayı amaçlayan işbirliği ile İstanbul Üniversitesi alt yapısını da güçlendirecek. Tecrübeli ve ünlü oyuncularla alt yapıdan yetişen oyuncuları bir araya getirilecek.

Yerli ve Yabancı Önemli Oyuncularla Anlaşıldı

Basketbolu Geliştirenler Derneği ile sezona transfer çalışmalarına hızlı başlayan İÜ Kadın Basketbol Takımı, önce milli basketbolcu Tuğba Palazoğlu ile anlaştı. Daha öncede milli oyuncularımız Nilay Kartaltepe, Nazlı Güler ve Esra Erdem ile anlaşma sağlayan İstanbul Üniversitesi, Tuğba Palazoğlu ile takımdaki milli oyuncu sayısını dörde çıkardı. Daha sonra yabancı oyuncu görüşmelerine başlayan İÜ Kadın Basketbol Takımı Rusya'nın en değerli oyuncularından Ira Osipova, Amerikalı tecrübeli oyuncu Essence Carson ve son olarak Amerikalı ünlü oyunculardan Jessica Devenport'u kadrosuna kattı.

Basketbolu Geliştirenler Derneği ile başlattığı işbirliği sonucunda önemli oyuncuları kadrosuna katan İÜ Kadın Basketbol Takımı böylece zirvenin iddialı takımları arasındaki yerini aldı.
Post date: 2012-06-29 13:53:40
Post date GMT: 2012-06-29 10:53:40

Post modified date: 2012-06-29 13:53:40
Post modified date GMT: 2012-06-29 10:53:40

Export date: Sat Sep 23 13:04:03 2017 / +0000 GMT
This page was exported from İstanbul Üniversitesi [ http://unibasin.istanbul.edu.tr ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com